סיפורו של אביר – חלק שלישי – העבר, ההווה והעתיד

והנה הגיע החלק השלישי, בו אני אדבר קצת על טרילוגיית "האביר" ועל האירוע הטראגי שהתרחש בקולורדו.
אבל לפני שנדבר על הטרילוגיה של נולאן, בואו נסתכל רגע על ההיסטוריה של באטמן בקולנוע.  כפי שכולם ודאי יודעים, "באטמן מתחיל" הוא לא המעבר הראשון של באטמן למסך. דבר ראשון, הייתה את הסדרה עם אדם ווסט משנות ה 60. לא ראיתי פרק אחד שלה, אבל לפי סרטונים מיו-טיוב וכתבות כאלה ואחרות, בגדול הבנתי שהיא הייתה די מגוחכת. קומיקסית, יותר נכון. אפילו היו אפקטים של POW ו WHAM כשבאטמן הרביץ לאנשים. הסדרה שרדה 3 עונות וירדה מהמסך.
מאז היו כמה וכמה ניסיונות לעשות סרט על באטמן, אך אף אחד מהם לא יצא לפועל. באטמן חזר למסך רק 20 שנה מאוחר יותר בסרט עם השם המקורי…"באטמן". את הסרט ביים אחד, טים ברטון (שהיה אז בתחילת דרכו), כיכב בו מייקל קיטון, והוא היה הצלחה גדולה. אז באופן טבעי האולפנים שכרו את ברטון לביים גם את סרט ההמשך, "באטמן חוזר". הסרט קיבל ביקורות חיוביות יחסית, אבל הרוויח פחות מקודמו. באולפנים לא אהבו את זה, ועשו טעות גדולה מאוד – החליפו את טים ברטון בג'ואל שומאכר.
שומאכר החליט להפוך את הסרטים ליותר ידידותיים לקהל הצעיר. ואל קילמר נכנס לנעליו של באטמן (קיטון לא אהב את הכיוון החדש של הפרנצ'ייז), הדמות של רובין נוספה, וג'ים קארי גילם את אחד הנבלים. כן, שומאכר נטש לגמרי את הטון האפל של ברטון משני הסרטים הקודמים. הסרט הזה היה יותר כמו "תראו, ילדים! ג'ים קארי עושה שטויות מצחיקות! והנה רובין, עם המשפטים הצ'יזיים שלו. אוי, רובין…".  מישהו באמת יכול להאשים את קיטון על שפרש מזה?
ואז הגיעה מכת המוות. נקודת האל-חזור. הסרט שהוא לא רק סרט ה"באטמן" הגרוע ביותר אי פעם, הוא גם נחשב לאחד הסרטים הגרועים ביותר שאי פעם נראו בקולנוע. אני מדבר כמובן על "באטמן ורובין". בגלל בעיות לו"זים, התפקיד של באטמן הוחלף (שוב), ולנעליו של קילמר נכנס ג'ורג' קלוני. בתפקיד הנבלים הפעם – אומה תורמן כפויזן אייוי וארנולד שוורצנגר כמר פריז. אני יכול לכתוב כאן עוד עמודים שלמים על כמה שהסרט הזה גרוע, אבל כל העולם בערך כבר עשה את זה (מומלץ לראות את הביקורת של דאג ווקר). לאחר מכן, היו תכנונים לעשות סרט המשך, אבל הסרט היה כל-כך גרוע (מבחינת איכות, הכנסות וביקורות) ששום דבר לא יצא לפועל.

הבאטמנים. משמאל לימין – קיטון, קילמר, קלוני ובייל

ב 2003 הגיע המשיח. כריסטופר נולאן (שעד אז היה מוכר בזכות "ממנטו"") החל לעבוד על תסריט לסרט באטמן חדש ביחד עם דייויד ס. גוייר (התסריטאי של סרטי "בלייד"). נולאן החליט לעשות לסדרה "ריבוט", לספר את הסיפור של באטמן מההתחלה. ובניגוד לקומקיסיות הכללית של הסרטים הקודמים, נולאן בחר לעשות את הסרט ריאליסטי כמה שיותר.
אחרי שנתיים, ב 2005, באטמן חזר לקולנוע ב"באטמן מתחיל". כריסטיאן בייל לוהק כבאטמן, והנבל הפעם היה ג'ונת'ן קריין / הדחליל. נולאן אף הוסיף דמות חדשה שלא נראתה מעולם בקומיקס – רייצ'ל דוז, מושא אהבתו של ברוס.  הסרט היה הצלחה גדולה בקופות ואצל המבקרים, ואפילו היה מועמד לאוסקר על סינמטוגרפיה. הוא היה יותר קודר, יותר ריאליסטי ובהחלט יותר טוב מקודמיו.
בכלל, הסרט הזה היה די פורץ דרך. בשנים שלפניו יצאו הרבה סרטי קומיקס – "הענק", "דרדוויל", שני סרטי "ספיידרמן" ושני סרטי "אקס-מן". אך בעוד כולם הציגו את הדמויות שלהם כקומיקסיות, "באטמן מתחיל" היה הרבה יותר מציאותי. בעוד שבקומיקס הדחליל נראה כמו מפלצת, פה הוא רק איש עם מסיכה וגז הזיות. הוא גם מקדיש הרבה זמן לסיפור הרקע של ברוס וויין. זה לא שהוא הופך לבאטמן בין-לילה. מראים לנו את כל ההיסטוריה שלו, מהרצח של הוריו, האימונים שלו ב"ליגת הצללים" ומה שהניע אותו להפוך ללוחם בפשע.
עוד דבר שהסרט הזה היה סוג של חלוץ שלו הוא טרנד הריבוטים. אחרי הסרט הזה, הרבה תסריטאים הבינו שכל פרנצ'ייז – לא משנה כמה ישן או מה היה הסרט האחרון שלו – אפשר להחיות מחדש ולהציג לקהל הצעיר באמצעות ריבוט. לאחר הסרט הם החלו להגיע בהמוניהם, ביניהם "קזינו רויאל", "הענק הירוק" (טוב, זה סוג של ריבוט), "סטאר טרק", "ספיידרמן" וכו'. יש סדרת סרטים ישנה שאהבתם? סרט ההמשך של משהו לא עבד כמו שציפיתם? הטרילוגיה נגמרה אבל אתם רוצים להמשיך עם הפרנצ'ייז? אין בעיה, פשוט עשו ריבוט! למרות שיצאו לא מעט סרטים מוצלחים מהטרנד הזה, חלק היו לא משהו, או שהם הגיעו מוקדם מדי (*אהמ* ספיידרמן).
ב 2008 הגיע "האביר האפל". אם ראיתם את הסרט, אני בטח לא צריך להתחיל לזרוק פה סופרלטיבים על כמה שהוא מעולה, כמה המשחק של הית' לדג'ר ז"ל אדיר בצורה יוצאת דופן, ולמה הוא הפך רשמית את כריסטופר נולאן לאלוהים הלא-רשמי שלי. אם לא ראיתם את הסרט…איפה לעזאזל אתם חיים?! הסרט הזה, כפי שכולם ודאי יודעים, קטף את כל השבחים, ריסק את כל הקופות, והפך לאחד הסרטים הבודדים שלא הוקרנו בתלת-מימד והכניסו מעל מיליארד דולר ברחבי העולם.
שני דברים הקשורים לסרט קרו שהשאירו את המעריצים בהלם – הראשון היה כמובן מותו של הית' לדג'ר, שגילם את הג'וקר. לדג'ר נמצא מת בדירתו בינואר 2008, כחצי שנה לפני יציאת הסרט. תיאוריות התחילו לעוף לגבי נסיבות מותו. חלק אמרו שהתפקיד של הג'וקר היה כה אינטנסיבי שהוא הטריף את לדג'ר על דעתו. אחרים סבורים שהוא פשוט לקחת בטעות יותר מדי כדורים. את התשובות כנראה לעולם לא נקבל.

תפקיד חייו. הית' לדג'ר ז"ל

הדבר השני הוא שהסרט לא היה מועמד לאוסקר. כלומר, היו לו מועמדויות, אבל רק לדברים טכניים כמו סאונד ועיצוב. לדג'ר גם זכה באוסקר על תפקידו בסרט, ואת הפרס קיבלה משפחתו בשמו. אבל למרות שהיה כה טוב וקיבל שבחים בכל העולם, הוא לא היה מועמד לפרס אוסקר על הסרט הטוב ביותר או על הבמאי הטוב ביותר. תגובת המעריצים הזועמים הייתה כה חזקה שבאקדמיה החליטו להגדיל את מס' המועמדים לסרט הטוב ביותר בטקס של השנה לאחר מכן. מה שנקרא, too litte, too late.
על הסרט השלישי והאחרון בטרילוגיה כבר כתבתי את דעתי בחלק הקודם. אבל עכשיו גם הגעתי למסקנה  – אני לא יכול להגיד אם אהבתי אותו יותר מ"האביר האפל" או לא, פשוט כי אני לא רואה אותם כשני סרטים נפרדים. בשבילי, כל הטרילוגיה הזאת היא כמו יצירה אחת גדולה ושלמה, שיש לה התחלה, אמצע וסוף. "האביר האפל" מתחיל, נופל ועולה, בטרילוגיית סרטי הקומיקס הכי טובה שנעשתה אי פעם. כריסטופר נולאן הוא לא פחות מגאון קולנועי, שיודע לספר סיפור ולשאוב את הצופים לעולם שלו. אני – וכנראה הרבה אנשים בעולם – אהיה אסיר תודה לו לנצח על הסרטים האלה, ואני מצפה בכיליון עיניים לראות מה הוא יעשה בעתיד.

גאון קולנועי. כריסטופר נולאן

ומה לגבי העתיד של באטמן? לצערי, בהוליווד שום דבר לא קדוש, ועם כל הכסף שהכניסה הטרילוגיה של נולאן, אין ספק שגם לה יעשו ריבוט ביום מן הימים. אני רק מקווה שהם יכבדו אותו ויחכו קצת (טוב, קצת הרבה!) לפני שיתעסקו שוב עם האביר האפל. מעניין אותי מאוד לראות לאיזה כיוון ילך הסרט העתידי. יש מאות חוברות קומיקס, עשרות דמויות, ולא חסרים עלילות לסרט הבא. אם היית צריך ללהק באטמן חדש, זה כנראה היה גבריאל מאכט.
זהו זו ההיסטוריה של באטמן. עכשיו נשאר רק לחכות ולראות מה האולפנים יבשלו לנו. כתבתי פה הרבה יותר משציפיתי , אז נראה לי שאצטרך להקדיש לאירוע בקולורדו פוסט משלו. שבת שלום!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: