ביקורת – מי מפחד מהזאב הרע

אין הרבה סרטים ישראלים שאני אוהב. כלומר, ממש אוהב. אפשר לספור אותם על שתי ידיים. כל השאר שראיתי היו בסדר ומטה. אפשר להגיד שהסיבה היא  שכאן זה לא הוליווד. אנחנו מדינה קטנה, והתקציב של הרבה סרטים הוא מה שעלה לעשות 10 דקות מ"אווטאר". טוב, אולי הגזמתי, 5 דקות. אבל כמובן שזה לא תירוץ – לא חסרים סרטים הוליוודים או זרים שנעשו בתקציבים זעומים ועדיין היו מאוד איכותיים. אולי הסיבה שלא אהבתי הרבה סרטים ישראלים היא כי הם…ובכן, ישראלים. חלקם מעניינים, אבל יש גבול לסרטים שאפשר לראות על הסכסוך הישראלי-פלסטיני ועל חרדי שמתאהב בחילונית או ההפך. מה שחסר פה זה סרטים אחרים, סרטי ז'אנר. כמה סרטי אימה ישראלים יש? או מד"ב? או פנטזיה? זה אולי נשמע כמו משהו שמצריך תקציב גדול, אבל כמו שאמרתי, יש הוכחות שאפשר להסתדר גם עם סכום קטן. "מי מפחד מהזאב הרע" הוא בהחלט הוכחה טובה לכך.
דרור הוא מורה לתנ"ך, עם אישה וילדה וחיים שגרתיים. לאחר שהמשטרה מוצאת ילדה שנאנסה ונרצחה באכזריות, דרור מואשם בפשע בעקבות עדות מפוקפקת של ילדה אחרת. זה מספיק בשביל המשטרה, שעוצרת את דרור ומנסה להוציא ממנו וידוי, אך הם נאלצים לשחרר אותו בעקבות פאשלה. למרות זאת, גם השוטר שחקר אותו וגם אביה של הילדה שנרצחה מסרבים להאמין בחפותו והם מחליטים לכלוא אותו בבקתה מבודדת. שניהם רוצים תשובות – האב מעוניין גם בנקמה – והם יעשו הכל כדי להשיג אותן.
אחד הדברים הבולטים בסרט הוא שאין בו "גיבור" ו"נבל". הסיפור לא עוקב אחר דמות אחת, אלא מסופר משלוש נקודות מבט – של המורה המואשם, של אביה של הילדה ושל השוטר שפועל מחוץ לחוק. הצופה גם לא יודע באיזה צד הוא אמור להיות – האם הוא אמור להזדהות עם אביה השכול של הילדה שרוצה תשובות או עם המורה שנשבע בחפותו שוב ושוב בזמן שכל חייו מתפרקים סביבו בעקבות ההאשמות? האם אנחנו אמורים להנות מהעינויים שהמורה עובר או לרחם עליו? הסרט עושה עבודה טובה בלהשאיר את הצופה "על הגדר" – אין פה שחור ולבן, ואי אפשר לדעת לצד מי נמצא הצדק.
דבר נוסף שבולט בסרט – ואולי הדבר הכי טוב בו – הוא המוזיקה.  בסרט הזה המוזיקה היא לא כמה צלילים בנאליים ששומעים בזמן סצינת אקשן או קטע דרמטי. פה יש לה תפקיד חשוב ביותר, והיא בולטת מסצינת הפתיחה הנפלאה של הסרט (משחק המחבואים הכי קריפי שראיתי בקולנוע) ועד סופו. השילוב שלה עם הצילום הנהדר יוצר לא מעט קטעים מצמררים ומעמידי-שיער. היא שקטה ברגעים הנכונים, בומבסטית ברגעים הנכונים ועולה בהדרגה ברגעים הנכונים. אף פעם לא שמעתי על חיים אילפמן, אבל עכשיו אני רוצה שהוא ילחין מוזיקה לעוד דברים, אם לא להכל. טוב, לא להכל, נשאיר קצת להאנס זימר.

wolf1

השחקנים בסרט עושים עבודה משכנעת. ליאור אשכנזי, שחקן שבערך כל ישראלי מכיר, מקבל כאן תפקיד די "פרווה" שדומה לתפקידים אחרים שעשה, אבל הוא עדיין טוב. רותם קינן – שבאופן אירוני משתתף כיום בפרסומת ל"במבה" – בהחלט אמין בתפקיד המורה התמים שלא יודע מאיפה זה נחת עליו. יש פה גם את דבל'ה גליקמן, שזוכה לעשות קצת כיף עם מבער ובהחלט רואים שהוא נהנה מזה. אבל לדעתי את ההצגה גונב צחי גראד בתור אביה של הילדה, שמעביר את המורה גיהנום. ברצינות, אם אי פעם יעשו גרסה ישראלית של "דקסטר", הייתי אומר שלגראד יש סיכוי מעולה להתקבל. הוא מגלם אב שכול ששלב האבל כבר מאחוריו ועכשיו הוא נחוש בדעתו להשיג תשובות ונקמה, ואחרי הסרט הזה לא תרצו להתקל בו בסמטה חשוכה.
מצד אחד זה סרט שסובב סביב נושאים רציניים וחמורים כמו פדופיליה, אונס ורצח. יכול להיות שראיתם קטעי עינויים קשים יותר בקולנוע, אבל קשה שלא לפחות לחרוק שיניים בחלק מהם, ולאנשים בעלי קיבה רגישה מומלץ אולי לוותר על הסרט. גם בלי העינויים יש לא מעט סצינות עוכרות שלווה שלא דומות לשום דבר שנעשה בסרט ישראלי. לכן אולי הדבר הבא שאגיד ישמע מוזר, אבל תאמינו או לא, זה גם סרט מאוד, מאוד מצחיק. הרבה מן ההומור בו שחור, מן הסתם, אך הוא עדיין משעשע ולרוב מגיע בתזמון מושלם. יש גם שילוב בין הומור אוניברסלי להומור שבו אפשר לראות בבירור שמאחורי הסרט עומדים ישראלים.
עם כמה שהייתי רוצה להמשיך ולשבח את הסרט הזה, הוא בכל זאת לא מושלם. הדבר שהכי הציק לי היה הדיאלוג. זה לא שהוא קלישאתי, הוא פשוט "מתורגם". למה הכוונה? כנראה ששמעתם הרבה מן המשפטים פה בסרטים אמריקאים כאלה ואחרים, רק שפה אומרים אותם בעברית ("שוטר טוב, שוטר רע" וכו'). אין לי בעיה שסרט ישראלי ישתמש במשפטים כאלה, גם אני משתמש לפעמים בביטויים שאני שומע בסרטים. אבל יש כל-כך הרבה משפטים כאלה שמתי שהוא זה כבר מאבד קצת את האמינות, כי ישראלים שאני מכיר פשוט לא מדברים ככה. אני לא מבקש שישימו סלנג ישראלי בשביל האותנטיות, אבל הרבה שיחות לא נשמעות טבעיות, אלא כאילו השחקנים קוראים תסריט של כל מיני שורות מעורבבות מסרטים אמריקאים. פגמים נוספים הם שהמניעים של הדמויות לא ממש ברורים לפעמים, ולמרות שרוב הזמן ההומור עובד, יש בדיחות שנראות קצת מאולצות.
למרות החסרונות האלה, היתרונות מתעלים עליהם בהרבה. "הזאב הרע" מצליח להיות איזון מדויק של מטריד, מבעית, מותח, מצחיק ומרתק, כשלא מעט מכך מתבצע בזכות הצילום והמוזיקה הנהדרים. עד היום הכרתי את אהרון קשלס ונבות פפושדו רק בתור "אלה שעשו את 'כלבת' ", אך מעכשיו אני בהחלט אשים עין על הפרוייקטים שלהם. בתור מישהו שמתעניין בכתיבה ותסריטאות, כנראה שהדבר הכי טוב שאני יכול להגיד על הסרט זה שהוא עורר בי השראה. הוא לא רק סרט מעולה, אלא גם הסרט הישראלי הכי טוב שראיתי מזה המון זמן. הוא הוכחה לכך שכשרוצים, אפשר לעשות פה קולנוע איכותי. צריך רק יצירתיות ותעוזה. ומבער.
(זה המקום להודות לסינמטק חולון ואתר "עין הדג" שארגנו את הקרנת הטרום-בכורה של הסרט בה נכחתי. הוא יוצא לאקרנים באופן רשמי בחמישי הבא,  15.8. לא כדאי לכם לפספס).
מודעות פרסומת

2 responses to “ביקורת – מי מפחד מהזאב הרע

  • nehoray60

    תעוזה, יצירתיות, תסריטאות? הכי מצחיק זה שבלי כל ההייפ, מדובר בסרט טראשי ושטחי במיוחד. לקולנוע הישראלי היו כ"כ הרבה יותר טובים ממנו. הסרט הזה הוא סרט שמקדם אלימות בלבד ואין בו שום הצגה של רובד אינטלגנטי, מלבד הבימוי המוצלח. התסריט של הסרט הוא אחד הדברים הכי מגוחכים שראיתי השנה

  • המפטי (דמפטי)

    אינני מסכים עם הביקורת…לדעתי השילוב שדיברת עליו,של המוזיקה והצילום,עשה את שלו בסצנת הפתיחה אך בשימושים הבאים בו הרגישה כמו פילר לתוכן שלא היה. זה משונה כי כאשר הסרט ניסה להצחיק,הוא ממש הצחיק. כאשר העלילה עשתה טוויסטים חדים,הם הפתיעו והפכו את הקערה על פיה. וכאשר סצנות העינויים ניסו להקריפ את הצורה,זה עבד עליי די טוב. אבל בשוטים הארוכים שהיו צפויים להסתיים בפריים מדמם ואלים,והסתיימו בפריים מדמם ואלים,המצלמה האיטית והמוזיקה הבומבסטית הגיעו לאפקט ההפוך מייעודן.
    זו הייתה הבעיה העיקרית שלי בהנאה מהסרט,לגבי השאר אני מסכים איתך – משחק מעולה,דיאלוגים קצת מעושים. קפיצת מדרגה רצינית לקולנוע הישראלי בסך הכל.
    אגב,מהיכן לך מה היה תקציב הסרט?לא ראיתי שהוא פורסם בשום מקום,וגם בפאנל בסינמטק זכור לי שהיוצרים נמנעו מלנקוב בסכום…

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: